Yazdır
PDF

SU YUMUŞATMA

Suyun yumuşaması demek sertliğinin giderilmesi veya sertliğe sebep olan iyonların alınması demektir. Bu işlemi yapan cihazlar genellikle sentetik reçineli cihazlardır ve yüksek tuzluluk (conductvty) bulunmayan kuyu sularında veya sert şehir sularında kullanılır. Suyu yumuşatma cihazına sokmadan önce filtreleyerek tortusunu almak ve dezenfekte etmek cihazın ömrünü uzatacak, verimini artıracaktır.

Belirli bir sertlik giderme kapasitesi olan bu cihazlar, seçilmiş periyotlarla kendini suyla otomatik olarak temizler,tazeler(rejenerasyon). Bu temizleme işi zamana (timer) veya arıtılan su miktarına(volumetrik) bağlı olarak başlatılabilinir. Otomatik olarak yapılan bu işlemde rejenarasyon malzemesi olarak tuzlu su solüsyonu kullanılır. Tuz zamanla biteceği için cihazın yanındaki tuz deposuna tuz konulmalıdır.

Zaman ayarlı, volumetrik veya çift kolonlu tandem sistem seçimi yaparken kullanım yerinin ihtiyaçları gözönüne alınmalıdır. Bir ev, apartman veya düzenli su kullanımı olan işletmelerde rejenerasyon saati suyun en az kullanıldığı saatlere alınarak zaman kontrollü bir sistem seçilebilinir. Bazı yerlerde ise günde birden fazla rejenerasyon yapmak yatırım maliyetini aşağıya çekebilmektedir. Kimi işletmelerde ise kesintisiz yumuşak su ihtiyacı vardır. O zaman volumetrik kontrollü yedekli (tandem-dublex) sistemler seçilir. Bu çift tüplü sistemlerde tüplerden biri yıkamaya geçtiği zaman vanalar otomatik olarak yer değiştirir ve diğer tüpü devreye sokar böylece su kesintisi olmaz.